Rasy psów – Akita Inu

Prezent dla psa?

Japoński pies Akita to w teorii oaza spokoju i rozwagi, zawsze prezentujący całym sobą wielką godność i opanowanie. Wierny towarzysz swego pana, o sporej dawce nieufności wobec obcych i akceptacji dla osób już poznanych.

Akita Inu jest z rodziny szpiców i występuję w dowolnym umaszczeniu, łącznie z białym, pręgowanym lub łaciatym. Posiada sierść krótką, sztywną, nastroszoną i z podszerstkiem. Osiąga wzrost w okolicach 60-70 cm i wagę 34-50 kg.
Akity mają kanciaste tułowia, głowę w kształcie klina, niewielkie sterczące uszy i ogony zawinięte nad grzbietem, a także głęboko osadzone oczy. Są dobrze odporne na skrajne warunki klimatyczne i cechują się sporą wytrzymałością.

Początkowo Akity w Japonii były wykorzystywane do walk, jednak wraz z malejącym zainteresowaniem pojedynków, znalazły zastosowanie przy polowaniach, nawet na dużą zwierzynę. Chwalono je za odwagę, a także za lojalność i cechy dobrego strażnika.

Rasa ta wymaga stanowczego, aczkolwiek spokojnego traktowania i szkolenia. Na szorstkie metody może reagować ostro i uparcie, utrudniając skuteczne znalezienie nici porozumienia. Akity są bardzo chętne do współpracy, dlatego ich szkolenie może być przyjemne i pełne nowych wyzwań – szybko się uczą. Jednocześnie jednak wymagają dużo ruchu i poświęcenia im czasu.

Akity mogą być agresywne do innych zwierząt czy nawet ludzi, gdy w grę wchodzi obrona jego terytorium czy swojej rodziny. Z jednej strony przyjemny wygląd w połączeniu ze złotym sercem, z drugiej strony dzielny i wierny obrońca.

Akita to znakomita rasa zarówno do mieszkania jak i domu. Wymaga poświęcenia sporo czasu i dłuższych spacerów, ale w zamian dostaniemy ogromną psią miłość i bezwarunkowe poświęcenie obronne.

Poprzedni post Rasy psów – Buldog Amerykański
Następny post Naturalne gryzaki dla psa – jakie mają zalety?

Jeden komentarz w temacie “Rasy psów – Akita Inu

Dodaj komentarz