Rasy psów: Amerykański Staffordshire Terrier (Amstaff)

Amerykański Staffordshire Terrier, bardziej znany jako Amstaff, to rasa słynąca z wojowniczych cech, wysportowanej sylwetki i niezwykłej siły. Bardzo popularna także w Polsce, pomimo amerykańskich korzeni.

Amerykański Staffordshire Terrier to rasa zarejestrowana w FCI, AKC, UKC czy CKC. Ten pies z grupy Terrierów posiada krótką, przylegającą sierść, która może być dowolnego koloru – czysty, łaciaty, srokaty. Niepożądany jest czarny podpalany wątrobiany lub więcej niż 80% białego.

Przodek Amerykańskiego Staffordshire Terriera – Stafordshire Bull Terrier (potocznie Staffik), powstał w Anglii i został przetransportowany do USA w połowie XIX wieku do walk na arenie. Hodowcy postarali się powiększyć rozmiar i wysokość wersji z Wysp Brytyjskich, a do tego postanowiono przyciąć uszy, aby nie rozdzierały się podczas walk.

Psom tej rasy początkowo nadawano wiele nazw: Bul-and –Terrier, Half-and Half, Pit Bull Terrier, Amerykański Bull Terrier, Pit Dog czy nawet Yankee Terrier.

Większość osobników tej rasy skazywano do życia na arenie i regularnych walk, jednak wiele z nich znalazło więcej szczęścia i trafiło do normalnych domostw, gdzie pilnowały rodzin.

Walk psów zakazano w Stanach na początku XX wieku, więc grupa entuzjastów tej rasy zaczęła propagować inne cechy tej rasy. Amerykański Stafford służył także USA w I wojnie światowej.

Nowy obraz tej rasy miał nie kojarzyć się z walkami i areną (pit), dlatego hodowca Joe Dunn stanął na czele ruchu mającego za cel stworzenie klubu, który nazwał rasę Staffordshire Terrier – uznaną przez AKC w 1936 roku. W 1972 dodano słowo „Amerykański”, by odróżnić tę rasę od Staffordshire Bull Terriera uznanego przez AKC.

Współczesna wersja Amstaffa pełna jest przywiązania do ludzi i godna zaufania, z niezwykłą cierpliwością w stosunku do dzieci. Dobrze wychowany pies nie reaguje za ciągnięcie czy gryzienie uszu, a nawet ujeżdżanie przez małe dzieci. Pomimo dużej łagodności wobec ludzi, niektóre Amstaffy zachowały swoją wojowniczość w stosunku do innych zwierząt, co wymaga kontroli przez ich właścicieli.

Amstaffy posiadają sierść prostą w pielęgnacji. Mają świetną zdolność do rozróżniania wrogów od przyjaciół, a do tego cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Rasa ta nadaje się zarówno do mieszkań jak i domów z ogrodem.

Jak wybrać drugiego psa?

Poprzedni post Najłagodniejsze rasy psów
Następny post Rasy psów – Buldog Amerykański