Amstaff – charakterystyka psa

American Staffordshire terrier, zwany też w skrócie amstaffem, jest wszechstronny jak prawie żadna inna rasa. W niektórych krajach europejskich jest uważany za niebezpiecznego psa, a jego posiadanie jest zabronione lub obwarowane pewnymi warunkami. Rasa ta zasługuje na bezstronne spojrzenie, ponieważ za wszystkimi uprzedzeniami kryje się inteligentny, dynamiczny i lojalny towarzysz.

Pochodzenie

American Staffordshire Terrier został wyhodowany głównie do walk psów. Przyjmuje się, że jego przodkowie przybyli do Stanów Zjednoczonych około 1860 roku z Wielkiej Brytanii wraz z brytyjskimi imigrantami. Tutaj w drugiej połowie XIX wieku odbywały się na dużą skalę komercyjne walki psów, w których wykorzystywano tę muskularną rasę. Intencją hodowli było stworzenie odważnych, kąśliwych i wytrzymałych psów bojowych.

Charakter

Jaki jest więc typowy American Staffordshire Terrier? Pomimo swojej przeszłości, rasa ta jest idealna jako pies rodzinny. Psy te wyróżniają się silną więzią, jaką tworzą ze swoją rodziną i często darzą dzieci szczególnym uczuciem. W kontaktach z innymi psami może dochodzić do konfliktów, zwłaszcza z psami niepewnymi siebie, ponieważ amstaff ze względu na swoją przeszłość jest często dominujący. Ta sama przeszłość wpływa również na ich wielką lojalność wobec ludzi, ponieważ podczas walk właściciel musiał być w stanie usunąć swojego psa z walki, nie będąc ugryzionym przez psa. To właśnie ta lojalność pozwoliła na wykorzystanie Amstaffa do okrutnych walk.

Poza tym jest to dynamiczny i żywiołowy pies o dużej potrzebie ruchu. Jego uważna i figlarna natura, którą lubi wyrażać z intensywnością, jest również bardzo uderzająca. Dobrze wychowany amstaff, który otrzymuje wystarczającą ilość rozrywki, jest optymalnym psem rodzinnym, mało szczekającym. Badania i statystyki pogryzień pokazują, że American Staffordshire Terrier jest tak samo spokojny jak popularny Golden Retriever. Zdarzają się jednak przypadki takie jak ten, kiedy amstaff pogryzł nieznajomą kobietę. Zdecydowanie należy być ostrożnym, jeśli w pobliżu są nieznane psu osoby.

Zdrowie i opieka

Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta jest bardzo wytrzymała i zdrowa. Czasami mogą wystąpić problemy skórne w postaci alergii, ale zazwyczaj można je łatwo opanować poprzez zmianę diety. Niektóre linie hodowlane mogą mieć tendencję do dysplazji stawów biodrowych, lub wady serca. Przy dobrej opiece, średnia długość życia American Staffordshire Terrier wynosi około 12 lat.

Pielęgnacja jest bardzo prosta: wystarczy szczotkować psa raz w tygodniu. Twój czworonóg również chętnie poddaje się pieszczotom i zabiegom pielęgnacyjnym. Inną zaletą sesji pielęgnacyjnych jest to, że włosy zamiast w całym domu, lądują u fryzjera.

Edukacja

Amstaff potrzebuje konsekwentnych, ale pełnych miłości instrukcji. Psy te są bardzo inteligentne i wykorzystają każdą słabość w ich szkoleniu. Nigdy nie należy okazywać strachu przed swoim czworonogiem, ani pozwalać na zachowania dominujące, na przykład w okresie dojrzewania psa. Niezbędne są konsekwentne szkolenia i pewne siebie przywództwo. Zaletą w szkoleniu tej rasy jest chęć zadowolenia, ponieważ pies chce, aby jego człowiek był zadowolony z niego. Często wspomina się również o szczególnym wyrazie twarzy tych psów: inteligentne amstaffy mają bardzo czułe spojrzenie i wykorzystują je do osiągnięcia celu. To właśnie tutaj potrzebna jest stanowczość właścicieli.

Poprzedni post Symptomy zakażenia boreliozą u zwierząt – jak je rozpoznać?
Następny post Jak nauczyć szczeniaka zostawać samemu w domu?