niedziela, 28 lutego, 2021

Buldog Amerykański to siła, wielkość i agresywność – czyli wszystko, co było oczekiwane do walki. Te psy właśnie do tego były wykorzystywane. Później przemianowano ich rolę na pilnowanie stad czy też własności, posiadłości.

Buldog Amerykański – prawdziwy wojownik i obrońca rodziny

Buldog Amerykański należy do mastiffów. Osiąga wagę od 29 do nawet 47 kg i wzrost w przedziale 48-64 cm. Posiada krótką i gładką sierść o umarszczeniu pręgowanym rudym, innym pręgowanym czy też czystym białym, rudym, płowym.

Stara rasa tych psów była wykorzystywana do walki z bykami. Usprawiedliwieniem tego pseudo sportu było przekonanie, że mięso walczącego byka pod wpływem stresu nabiera kruchości. Ogłoszenia o szczuciu byków to była świetna reklama przed sprzedażą tego mięsa. Psy walczyły tak długo, aż byk zginął lub nie miał siły walczyć dalej. Często zdrowiem, a net życiem zabawy te przypłacały psy.

Buldog Amerykański, w przeciwieństwie do znanej dzisiaj angielskiej wersji, przypomina psa z XVII w. używanego do walk z bykami. Jest to dość niewiarygodne, gdyż współczesny Buldog Angielski został mocno zmodyfikowany i przesadnie zmieniony.

Pierwsze buldogi na ziemię amerykańską przybyły we wczesnych latach kolonialnych. Na miejscu nie został od udoskonalony (jak angielski kuzyn) i przetrwał swoją pierwotną formę na nowym kontynencie. Od wersji „wyspiarskiej” ma on dłuższe nogi, jest znacznie zwinniejszy i szybszy. Potrafi też nieźle skakać – nawet na wysokość 2,5 metra. Cechuje się nieustępliwością, żelazną szczęką, małymi zwisającymi uszami i długim, nisko noszonym ogonem.

Wersja amerykańska buldoga to pies bardzo uniwersalny. Świetnie sprawdza się do pilnowania domostw, może też pomagać przy polowaniu na szopy czy dziki. Żyje do 16 lat i do końca zachowuje wysoki poziom zwinności oraz swojej siły. Cechy tej rasy bardzo odpowiadają farmerom.

Psy tej rasy nie zawsze czekają na polecenie. Potrafią samemu podejmować decyzje i ruszyć do ataku w obronie czy aby odstraszyć napastnika. Z drugiej strony natychmiast reagują na zawołanie właściciela. Z drugiej strony Buldogi Amerykańskie uwielbiają dzieci i są dla nich niesłychanie miłe.

Transporter dla psa – W czym bezpiecznie transportować pupila?

OSTATNIO DODANE

Rasy psów – Buldog Amerykański
Jak wybrać drugiego psa?

Jak wybrać drugiego psa?

26 listopada 2020
Prezent dla psa?

Prezent dla psa?

26 listopada 2020
Pielęgnacja psów

Pielęgnacja psów

28 listopada 2020

NASZE SOCIALE

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM