Rasy psów – Buldog Amerykański

Buldog Amerykański to siła, wielkość i agresywność – czyli wszystko, co było oczekiwane do walki. Te psy właśnie do tego były wykorzystywane. Później przemianowano ich rolę na pilnowanie stad czy też własności, posiadłości.

Buldog Amerykański – prawdziwy wojownik i obrońca rodziny

Buldog Amerykański należy do mastiffów. Osiąga wagę od 29 do nawet 47 kg i wzrost w przedziale 48-64 cm. Posiada krótką i gładką sierść o umarszczeniu pręgowanym rudym, innym pręgowanym czy też czystym białym, rudym, płowym.

Stara rasa tych psów była wykorzystywana do walki z bykami. Usprawiedliwieniem tego pseudo sportu było przekonanie, że mięso walczącego byka pod wpływem stresu nabiera kruchości. Ogłoszenia o szczuciu byków to była świetna reklama przed sprzedażą tego mięsa. Psy walczyły tak długo, aż byk zginął lub nie miał siły walczyć dalej. Często zdrowiem, a net życiem zabawy te przypłacały psy.

Buldog Amerykański, w przeciwieństwie do znanej dzisiaj angielskiej wersji, przypomina psa z XVII w. używanego do walk z bykami. Jest to dość niewiarygodne, gdyż współczesny Buldog Angielski został mocno zmodyfikowany i przesadnie zmieniony.

Pierwsze buldogi na ziemię amerykańską przybyły we wczesnych latach kolonialnych. Na miejscu nie został od udoskonalony (jak angielski kuzyn) i przetrwał swoją pierwotną formę na nowym kontynencie. Od wersji „wyspiarskiej” ma on dłuższe nogi, jest znacznie zwinniejszy i szybszy. Potrafi też nieźle skakać – nawet na wysokość 2,5 metra. Cechuje się nieustępliwością, żelazną szczęką, małymi zwisającymi uszami i długim, nisko noszonym ogonem.

Wersja amerykańska buldoga to pies bardzo uniwersalny. Świetnie sprawdza się do pilnowania domostw, może też pomagać przy polowaniu na szopy czy dziki. Żyje do 16 lat i do końca zachowuje wysoki poziom zwinności oraz swojej siły. Cechy tej rasy bardzo odpowiadają farmerom.

Psy tej rasy nie zawsze czekają na polecenie. Potrafią samemu podejmować decyzje i ruszyć do ataku w obronie czy aby odstraszyć napastnika. Z drugiej strony natychmiast reagują na zawołanie właściciela. Z drugiej strony Buldogi Amerykańskie uwielbiają dzieci i są dla nich niesłychanie miłe.

Transporter dla psa – W czym bezpiecznie transportować pupila?

Poprzedni post Rasy psów: Amerykański Staffordshire Terrier (Amstaff)
Następny post Rasy psów – Akita Inu