Najczęstsze choroby występujące u psów

Nosówka u psów

Jedna z najczęstszych chorób. Jest to zakaźna patologia, która dotyka dużej liczby psów na całym świecie. Wywołuje ją wirus Paramyxoviridae, który jest podobny do ludzkiej odry. Objawy pojawiają się od trzech do sześciu dni po zakażeniu i składają się z gorączki, anoreksji oraz stałej wydzieliny z nosa i oczu. Następnie pojawiają się wymioty i biegunka. Na szczęście istnieje szczepionka do leczenia tej choroby i specjaliści weterynaryjni zalecają właścicielom podawanie jej swoim pupilom, aby uniknąć zakażeń w przyszłości. W innym wpisie poznasz najzdrowsze rasy psów: https://weterynaryjne.pl/najzdrowsze-rasy-psow

Kleszcze

Kolejna z najczęściej występujących dolegliwości. Roztocza te osiedlają się na zwierzętach ciepłokrwistych (w tym na człowieku) w poszukiwaniu stałego źródła pożywienia. Jeśli zauważysz, że zwierzak drapie się bez przerwy i w nerwowym stanie, a nawet używa zębów, próbując szukać ulgi w danym miejscu, to bardzo prawdopodobne, że ma kleszcze. Należy być bardzo ostrożnym, gdyż kleszcze mogą przyczepić się również do innych domowników, dlatego należy je usuwać zaraz po wykryciu.

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kleszczy na psach. Pierwszą rzeczą, o której należy jasno powiedzieć, jest to, że bardzo ważne jest, aby po każdym powrocie ze spaceru przeprowadzić szczegółową kontrolę swojego pupila, zwłaszcza jeśli przebywał on na polu z wysoką trawą.

Roztocza te można usunąć za pomocą pęsety. Chwyć je i ostrożnie pociągnij do góry, aby usunąć całego pasożyta. Inne „domowe” opcje to użycie rumianku lub octu jabłkowego. W przypadku tego pierwszego, zaleca się zagotowanie rumianku i przelanie suszonych kwiatów do szklanki. Gdy mieszanina ostygnie, nasącz szmatkę tym płynem i przyłóż do miejsca, w którym znajduje się kleszcz. Innym zaleceniem jest zmieszanie octu jabłkowego z wodą i nałożenie płynu za pomocą gazy na dotknięty obszar. Jeśli jednak chcesz uchronić psa przed kleszczami, najlepiej mieć pod ręką dobrą ochronę przed pasożytami, np. specjalny żel lub szampon, a także stosować grzebień przeciw pchłom.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Kolejna choroba, na którą trzeba uważać. Jest to dolegliwość u psów, która może być spowodowana nadwagą, słabą regeneracją po zwichnięciu, złamaniu lub wadą rozwojową zwierzęcia.

Wczesne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą nie być oczywiste dla właścicieli, ale przebiegają według tego samego schematu. Zwierzę cierpiące na ten problem ma tendencję do dość sztywnego chodzenia i wykazuje bierną postawę, gdy chce wyjść na spacer lub po prostu pobawić się w domu. Wreszcie, jeśli po obserwacji tego zachowania zauważysz, że pies kilkakrotnie liże tę samą kończynę, koniecznie zabierz zwierzę do weterynarza i rozpocznij leczenie.

Poprzedni post Wyprawka dla psa — co jest najbardziej potrzebne
Następny post Pudel toy – charakterystyka