Zabawa na dworze z psem – o czym pamiętać?

Do prawidłowego rozwoju psy potrzebują odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ich kondycję, ale także na samopoczucie oraz układ odpornościowy. Wyprowadzając psa i spędzając z nim czas na zabawie, warto pamiętać o kilku aspektach.

Dlaczego to ważne

Choć wydawać by się mogło, że wyprowadzanie psa ważne jest tylko ze względu na kwestie czystości, czas spędzany na dworze ma o wiele istotniejsze znaczenie. Spacery i zabawa na dworze pozwalają psu realizować jego naturalne potrzeby, które wynikają ze zwierzęcego instynktu. Uważa się, że pies powinien być wyprowadzany przynajmniej dwa razy dziennie, a przerwa pomiędzy jednym a drugim spacerem nie powinna być dłuższa niż 8 godzin. Czas przeznaczony na zabawę w trakcie spaceru powinniśmy dostosować do temperamentu i trybu życia psa. Często związane jest to po prostu z rasą. Małe pieski domowe zwykle nie wymagają tyle ruchu co rasy myśliwskie czy pasterskie. Jeśli Twój pies to husky, terier, bokser, owczarek niemiecki, dalmatyńczyk czy springer spaniel angielski, musisz zadbać o to, by spędzał na zewnątrz przynajmniej kilka godzin w tygodniu i mógł się porządnie wybiegać. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu jest najlepszą profilaktyką chorób układu kostnego, trawiennego czy układu krążenia. Zabawa na dworze ma też kluczowe znaczenie dla samopoczucia Twojego przyjaciela.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Obowiązek wyprowadzania wszystkich psów na smyczy i w kagańcu jest mitem. Dotyczy tylko wybranych ras, które uznawane są za agresywne. Pamiętajmy jednak, że nasz podopieczny nie może być uciążliwy dla ludzi i innych psów. Jeśli więc temperament naszego pupila sprawia, że trudno nam niekiedy nad nim zapanować, lepiej zaopatrzyć się w wytrzymałą i funkcjonalną smycz. Wszelkie akcesoria powinny uwzględniać wielkość czworonoga. Wytrzymała smycz pozwoli Ci zapanować nawet nad bardzo żywiołowym psiakiem. Pamiętajmy również o tym, by wybrać bezpieczne miejsce do zabawy – powinno być ono odpowiednio duże, najlepiej jeśli będzie to przestrzeń otwarta. Dzięki temu nawet jeśli pozwolisz pupilowi na swobodną eksplorację terenu, zawsze będziesz mieć go na oku. Kluczowe znaczenie ma też odpowiednia ochrona przed pchłami i kleszczami. Obroża Fresto dla dużych psów będzie skutecznie odstraszać kleszcze i inne insekty. Skuteczne preparaty przeciw owadom kupisz m.in. w sklepie zoologicznym Zoopers.

Czas budowania więzi

Zabawa na dworze to dla psa okazja do rozładowania energii, a dla właściciela świetny sposób na pozbycie się stresu. Zaplanuj chwilę na swobodne bieganie pupila, ale pomyśl również o tym, by zorganizować takie aktywności, które będą bardziej angażujące. Zabawa z frisbee czy piłką to doskonały sposób na to, by pies mógł zauważyć Twoje oddanie i zainteresowanie. Zabierz ze sobą przysmaki treningowe, które pozwolą Ci wzmacniać pozytywne zachowania i będą przydatne podczas nauki aportowania i innych tricków.

Poprzedni post Naturalne gryzaki dla psa – jakie mają zalety?
Następny post Symptomy zakażenia boreliozą u zwierząt – jak je rozpoznać?

Jeden komentarz w temacie “Zabawa na dworze z psem – o czym pamiętać?

Dodaj komentarz