Ile razy dziennie trzeba wyprowadzać psa na spacer?

Jedną z zalet posiadania psa jest zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia. Nawet krótki, piętnastominutowy spacer może obniżyć ciśnienie krwi i pomóc spalić nieco kalorii. Każdy właściciel psa, kiedy bierze pod opiekę czworonoga zastanawia się ile razy dziennie psiak będzie potrzebował wyjścia na zewnątrz. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy od wielu czynników.

Szczeniaki na spacerze

Jak dobrze wiemy, opieka nad psami lub innymi zwierzątkami to liczne obowiązki. Jednym z nich jest wyjście na spacer. Młode psy przez pierwszy okres życia w ogóle nie wychodzą na zewnątrz, dopóki nie są w pełni zabezpieczone szczepieniami przed chorobami zakaźnymi. Załatwiają swoje potrzeby w domu na jednorazowych matach. Po komplecie szczepień ze szczeniakiem należy zacząć wychodzić na dwór i trzeba robić to dość często. Mały piesek potrzebuje wyjść na zewnątrz nawet kilkanaście razy dziennie. Nie mówimy to oczywiście o długich spacerach, ale krótkich wyjściach, aby zwierzak mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Łatwiej mają osoby, które mieszkają w domach z ogrodem, ponieważ gdy szczeniak zacznie sygnalizować, że chce się załatwić, mogą po prostu wypuścić go na ogrodzony teren.

Dojrzałe psy – czy spacer dwa razy dziennie wystarczy?

Wszystko zależy od rasy psa, poziomu jego aktywności oraz tego czy jest zdrowy. Niektóre rasy psów muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku będą się nudzić w domu i mogą zacząć niszczyć meble, albo buty. Do takich ras zalicza się między innymi dogi niemieckie, owczarki niemieckie oraz sybierian husky. Takim psom powinno się zapewnić co najmniej 3 spacery dziennie, dwa mogą być krótsze około dwudziestominutowe, a jeden musi być dłuższy, czyli minimum godzinny.

Zdrowe psy, które nie cierpią na nietrzymanie moczu, albo zapalenie pęcherza moczowego mogą wychodzić na dwa około pół godzinne spacery dziennie, choć tak naprawdę im więcej spacerów, tym lepiej. Zarówno ze względu na zdrowie czworonoga, jak i jego właściciela.

Psy chore i starsze – ile razy dziennie powinny wychodzić na spacer?

Jeśli pies ma zapalenie pęcherza, albo nie trzyma moczu to opiekun powinien wychodzić z nim co najmniej kilka razy dziennie, w zależności od tego jak często zwierzak sygnalizuje chęć pójścia za potrzebą. Psy starsze również wymagają indywidualnego podejścia do sprawy spacerów. Zdecydowanie nie będą chodzić na długie dystanse, ale wymagają wyjścia 5 lub i więcej razy na podwórko. Należy też pamiętać, że zwierzaki, które cierpią na demencje mogą nie spać w nocy i wtedy również chcą wyjść na spacer.

Nie ma określonej liczby spacerów, która byłaby idealna dla wszystkich czworonogów. Najważniejsze jest, aby opiekun wiedział, kiedy jego pies sygnalizuje chęć wyjścia na zewnątrz i reagował na wezwania zwierzaka.

pies Poprzedni post Dlaczego nie powinno się farbować sierści psa?
Następny post Wyprawka dla psa — co jest najbardziej potrzebne