Zwierzak po kastracji – o czym należy pamiętać

Kastracja to zabieg chirurgiczny przeprowadzany zarówno u samców jak i samic psów i kotów. Zapobiega rozmnażaniu się zwierząt, jednak często właściciele zwierząt decydują się na nią ze względów medycznych i behawioralnych.

Dlaczego kastruje się psy i koty

Kastracja jest obowiązkowa dla zwierząt przebywających w schronisku dla zwierząt. Przy tak dużym skupisku zwierząt w jednym miejscu w takiej bliskości od siebie byłoby bardzo trudno zapanować nad zwierzętami w okresie cieczek i mogłoby dochodzić do wielu kompulsywnych i destrukcyjnych zachowań ze strony samców. Chodzi również o to, aby nie rozmnażać bardziej psów, których i tak, tak wiele jest dziś w schroniskach.

Jeśli nie chcemy rozmnażać naszego psa to warto ustrzec psa i siebie przed niedogodnościami spowodowanymi brakiem kastracji. U niewykastrowanych samic zwiększa się ryzyko ropomacicza, które nierzadko kończy się śmiercią psa i innymi problemami z układem rodnym lub ciąża urojona, która jest zjawiskiem psychologicznym. U samców z kolei w okresie rui pojawia się niepokój i zwiększa się ryzyko agresywnych zachowań. Pies jest nieobecny, nieposłuszny, ucieka w poszukiwaniu atrakcyjnych zapachów, co może skończyć się pogryzieniem przez inne psy lub wpadnięciem pod samochód. Wykastrowane samce rzadziej miewają problemy z prostatą.

Pies i kot po zabiegu kastracji

Jeśli już w porozumieniu z weterynarzem zdecydowaliśmy się na kastrację psa czy kota pamiętajmy, aby zadbać o zwierzaka po zabiegu. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza dotyczących ograniczenia aktywności i pilnowania rany oraz szwów, należy zapewnić psu i kotu spokój i nie narażać go na zbytnie emocje i podekscytowanie.

Ważne jest zadbanie także o odpowiednią dietę. Zwierzęta po kastracji mają tendencję do zwiększonego apetytu, dlatego warto sięgnąć po specjalne karmy dla psów i kotów po kastracji, dzięki czemu dostarczymy zwierzakowi niezbędnych składników i zapewnimy zbilansowaną dietę bez ryzyka niebezpiecznego dla zdrowia pupila tycia. Specjalne karmy bez problemu znajdziesz w sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.

Poprzedni post Najspokojniejsze rasy psów – jakie to są?
pies Następny post Dlaczego nie powinno się farbować sierści psa?