Dlaczego nie powinno się farbować sierści psa?

pies

Procedura farbowania sierści psów na jaskrawe kolory staje się coraz bardziej popularna. Media społecznościowe są jednym z głównych kanałów rozprzestrzeniania się tej najnowszej mody, a setki salonów pielęgnacyjnych psów promują swoje ekstrawaganckie fryzury z farbowaniem, zwłaszcza w okresie zbliżających się świąt, takich jak karnawał. Ale czy można farbować sierść psa i czy jest to dobre rozwiązanie?

1. Zagrożenia dla zdrowia

Na rynku dostępna jest szeroka gama barwników dla zwierząt domowych, które niestety są bardzo łatwo dostępne. Produkty te są tak zmodyfikowane, aby dostosować się do pH skóry psa i uniknąć poważnych zatruć w razie spożycia, ale nie gwarantują, że po ich zastosowaniu u zwierzęcia nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Wiele barwników powoduje swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie skóry psa, mimo że teoretycznie są one dla niego nieszkodliwe. W poważniejszych przypadkach u psów z predyspozycjami do patologii dermatologicznych, szczeniąt lub psów o większej wrażliwości, takich jak albinosi, mogą wystąpić bardzo silne reakcje skórne, wymagające pilnej pomocy weterynaryjnej.

2. Jest to stresująca procedura

Poziom stresu, jaki pies może osiągnąć, zależy od kilku czynników, w tym od stopnia przyzwyczajenia psa na dotyk i i jego tolerancji na wodę lub – jeśli oddamy go w ręce profesjonalnych kosmetyczek – na inwazyjną obecność obcych. Musimy jednak pamiętać, że poddajemy zwierzę sytuacji, której ono nie rozumie, a która ponadto trwa często kilka godzin.

Psy zazwyczaj przeżywają szczyt niepokoju (stres negatywny), kiedy są narażone na tego typu postępowanie, zwłaszcza jeśli znajdują się w nieznanym miejscu lub z ludźmi, którym nie ufają. Zapach barwników, kąpiel, hałas suszarki itp. to bodźce, na które zwierzę może odczuwać napięcie, strach lub odrzucenie. Przyspiesza się tętno i częstość oddechów, zdolność rozumowania jest zahamowana, a brak możliwości ucieczki może wywołać zachowania reaktywne lub obronne, w tym ewentualną agresję ze strachu. Krótko mówiąc, zupełnie niepotrzebne jest narażanie psa na tak stresujący okres, narażanie jego zdrowia emocjonalnego tylko po to, aby uzyskać efekt estetyczny, który nie przynosi zwierzęciu żadnych korzyści.

3. Ukrywa zapach psa i powoduje problemy z komunikacją.

Węch jest dla psa najważniejszym zmysłem, a u tego gatunku jest on nadmiernie rozwinięty. Dzięki węchowi psy są w stanie uzyskać wiele informacji, zarówno z otoczenia, jak i od innych osobników, co pozwala im dostosować swoje zachowanie w różnych sytuacjach.

Jednym z głównych problemów związanych z barwnikami dla psów jest to, że poważnie modyfikują one naturalny zapach psa i chociaż my nie jesteśmy w stanie go wyczuć, to psy są w stanie. Z jednej strony jest to uciążliwe dla samego zwierzęcia, które nie czuje się komfortowo z powodu wydzielanego przez siebie zapachu i może nawet dokonać samookaleczenia, próbując usunąć barwnik ze swojego ciała. Z drugiej strony, farbowanie psa upośledza jego zdolność do komunikowania się z przedstawicielami swojego gatunku, ponieważ musimy pamiętać, że psy witają się, obwąchując się nawzajem. Sztuczny zapach wydzielany przez kolorowego psa może powodować, że inne psy będą go odrzucać lub, co gorsza, będą próbowały go zaatakować.

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami na naszej drugiej i równie ciekawej stronie slupskinfo.pl.

Poprzedni post Zwierzak po kastracji – o czym należy pamiętać
Następny post Ile razy dziennie trzeba wyprowadzać psa na spacer?