Symptomy zakażenia boreliozą u zwierząt – jak je rozpoznać?

Borelioza jest najpopularniejszą chorobą odkleszczową u ludzi. Charakterystyczny objaw tej choroby, w postaci rumienia wędrującego na tyle mocno ukształtował się w naszej świadomości, że wiele osób uważa brak tego symptomu za gwarancję braku choroby odkleszczowej. Niestety, pogląd ten bardzo często przenoszony jest na nasze czworonogi, choć borelioza nie jest jedyną chorobą, jaka może wystąpić po ukąszeniu przez tego pajęczaka. Jak objawia się borelioza u zwierząt?

Choroby odkleszczowe u psów i kotów

Borelioza u zwierząt nie jest jedyną chorobą odkleszczową, która zagraża naszym czworonogom. W przypadku psów znacznie poważniejszym i bardziej powszechnym zagrożeniem jest babeszjoza oraz anaplazmoza. Obie wiążą się między innymi z apatią, dużym osłabieniem, biegunką i utratą wagi. Oprócz tego psy mogą zachorować również na europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu oraz hepatozoonozę – chorobę, która atakuje wątrobę, naczynia włosowate mięśnia sercowego oraz kości.

U kotów sprawa chorób odkleszczowych jest nieco bardziej skomplikowana. W przeciwieństwie do psów, koty niezwykle rzadko zapadają na babeszjozę, anaplazmozę czy boreliozę. Nie można jednak całkowicie wykluczyć pojawienia się tych chorób u kota po ukąszeniu przez pajęczaka. Zdarzają się także przypadki zarażenia kota bartonellozą na skutek ukąszenia przez kleszcza. Jest to o tyle dziwne, że zarażenie tą chorobą, znaną również jako „choroba kociego pazura”, występuje najczęściej w wyniku pogryzienia przez pchły.

Borelioza u zwierząt – objawy

Obecnie szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz może być wywołać zarażenie boreliozą. Choroba ta ma charakter wielonarządowy, dlatego skutki zarażenia mogą być tragiczne. U psów borelioza występuje jednak rzadziej niż babeszjoza, jednak nie oznacza to, że możemy bagatelizować ten problem. Jakie są objawy boreliozy u psów?

Bezpośrednio po ukąszeniu przez kleszcza, wokół rany może pojawić się rumień. Nie zawsze jednak będziemy w stanie go dostrzec, ze względu na sierść zwierzęcia. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po ukąszeniu i rzadko są na tyle specyficzne, by od razu móc zdiagnozować chorobę odkleszczową.

Do głównych objawów boreliozy u psów należą między innymi: wysoka gorączka, brak apetytu i apatia. Oprócz tego pojawić się mogą okresowe kulawizny i obrzęki stawów, niedowład kończyn, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie mięśnia sercowego, wątroby, opon mózgowych, zmiany skórne czy ataki epilepsji. Diagnozę stawia się na podstawie badań krwi. Po potwierdzeniu boreliozy wdrażana jest antybiotykoterapia, a jeśli stan zwierzęcia tego wymaga podawane są również płyny, środki przeciwzapalne i preparaty wspierające pracę kluczowych narządków.

Poprzedni post Zabawa na dworze z psem – o czym pamiętać?
Następny post Amstaff – charakterystyka psa