Jak wybrać drugiego psa?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem psa i chcesz powiększyć swoje stado? Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając drugiego czworonoga.
Temperament psa
Wybór drugiego psa powinien być dokładnie przemyślany i zaplanowany, a dobranie odpowiedniego psa jest trudniejsze niż w przypadku pierwszego psiego towarzysza. Przede wszystkim drugiego psa powinniśmy dobierać do pierwszego psa. I nie chodzi tu wcale o wielkość, a o temperament naszego rezydenta. W przypadku posiadania psa spokojnego czy wręcz wycofanego nie powinniśmy dobierać drugiego zwierzęcia o bardzo silnym i dominującym temperamencie. Charaktery naszych czworonogów powinny być do siebie zbliżone co ułatwi im wspólne życie, a właścicielom ułatwi wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu. Dodatkowo posiadanie psów o podobnych potrzebach znacznie ułatwia właścicielowi opiekę nad nimi.
Wychowanie
Zanim pomyślimy i zakupie bądź adopcji drugiego psa dobrze jest zadbać o prawidłowe wychowanie pierwszego. Ewentualne problemy behawioralne czy kłopoty wychowawcze rezydenta może przejąć nowy pies. O ile poszczekiwanie jednego psa może być mało kłopotliwe to uporczywe ujadanie dwóch czworonogów, które wzajemnie się nakręcają może stanowić duży problem. Warto też pamiętać, że szkolenie dwóch psów jednocześnie jest bardziej wymagające, czasochłonne i wymaga osobnej pracy z każdym ze zwierzaków.

Zapoznanie
Drugi pies został wybrany, czas na ich zapoznanie. Idealna sytuacja to stopniowe zaznajamianie zwierząt ze sobą w neutralnych miejscach. Warto wybrać się na spacery zapoznawcze, na których każdy pies idzie z własnym przewodnikiem w pewnym oddaleniu, ale mają też możliwość powąchania się czy wspólnej zabawy. Odbiór nowego psa warto tak zaplanować aby do domu wszedł on równocześnie z naszym rezydentem. Jeśli psy nie są do siebie przyjaźnie nastawione można odwrócić ich uwagę za pomocą psich przysmaków czy zabawek interaktywnych dla psów. To pozwoli na wyciszenie emocji i spokojniejszą reakcję na drugiego zwierzaka. Prawidłowe wprowadzenie nowego zwierzęcia do domu zmniejsza ryzyko, że psy się nie zaakceptują.

Poprzedni post Transporter dla psa – W czym bezpiecznie transportować pupila?
Następny post Pielęgnacja psów