Chyba wszyscy chcielibyśmy zostawać w domu z naszymi szczeniakami dzień w dzień. Ale zawsze nadchodzi moment kiedy musimy wyjść z domu, a to może być stresujące dla twojego szczeniaka. Zwłaszcza jeśli nie zostanie wyszkolony, aby nauczyć się, że pozostawienie go samego jest całkowicie w porządku. Lęk separacyjny to uzależnienie od uwagi i zbytniego dostępu do człowieka, jakiego doświadczają szczenięta od swoich właścicieli.
Wychowanie piesków
Szczenięta są na to podatne, ponieważ są zwierzętami społecznymi, które pragną twojej uwagi, a nauczenie ich samotności wymaga czasu. Dlatego nauczenie ich samotności jest bardzo ważnym krokiem w fazie szkolenia i wzrostu szczenięcia! W przeciwnym wypadku po powrocie do domu możemy nie poznać naszego mieszkania. Taka sytuacja spotkała mieszkankę miejscowości niedaleko Torunia, która zostawiła psa w domu. Co stało się po jej przyjściu? Sprawdź na TorunInfo.pl. Zapobieganie lękowi separacyjnemu jest kluczowe, ale nawet jeśli Twój szczeniak już go wykazuje, w obu przypadkach należy podjąć kroki, aby zaszczepić pewność siebie i bezpieczeństwo u szczeniaka.
Może warto pomyśleć o klatce?
Kluczowym narzędziem, które pomoże Twojemu szczeniakowi czuć się lepiej w samotnych chwilach w domu jest jego klatka! Ale aby z powodzeniem zostawić szczeniaka w klatce, musisz zacząć od wprowadzenia szczeniaka do jego klatki! Jeśli Twój szczeniak jest już przyzwyczajony do swojego kojca, zacznij wprowadzać do jego klatki „czas samotny”, gdy jeszcze jesteś w domu. Najłatwiej to ćwiczyć podczas drzemki. Umieść skrzynkę w innym pokoju w domu i zachęć psa do relaksu. Zaciągnij rolety, przyciemnij światła, a nawet włącz spokojną muzykę i przykryj przód i boki klatki kocem, aby stworzyć zimną atmosferę, aby Twój szczeniak poczuł się komfortowo i spokojnie opuścił pokój. Powtarzaj to kilka razy w ciągu dnia, aby uciąć sobie drzemkę, od krótszego do dłuższego czasu, kiedy jest z dala od ciebie.
Po umieszczeniu szczeniaka w jego „strefie zen”, czyli innym pokoju w domu, wychodząc powiedz coś naturalnym głosem. Może to być hasło typu: papa, zostań itp. Ważne jest aby powtarzać to hasło zawsze przed zostawieniem psa samego w domu czy początkowo w drugim pomieszczeniu. To sprawi że pies się przyzwyczai do komunikatu, Twojego tonu i nie będzie to kojarzyć mu się negatywnie. Poza tym będzie wiedział że to iż wychodzić nie znaczy że znikasz ale ze nadejdzie też pora kiedy wrócisz i będzie mógł cię powitać głośno i radośnie.
Zapewnij spokój i komfort szczeniakowi
Spraw, aby pozostawienie szczeniaka było pozytywne, dodając do jego klatki coś, co sprawia mu przyjemność lub może stymulować jego umysł, na przykład specjalny smakołyk i zabawkę do gryzienia. Kongi są świetne, ponieważ zajmą szczeniaka podczas Twojej nieobecności. Ale są też wykonane z mocnej gumy, która jest odporna na ciężkie gryzienie. Upewnij się jednak, że znasz siłę ugryzienia Twojego szczeniaka i daj mu tylko bezpieczne zabawki do żucia, jeśli masz pewność, że nie zniszczą się i pies nie połknie podartych kawałków. Możesz zatrzymać konkretną zabawkę, którą dasz szczeniakowi tylko wtedy, gdy zamierzasz wyjść.
Kiedy wrócisz, weź zabawkę i odłóż ją. Robiąc to, uczysz swojego szczeniaka, że otrzyma coś wyjątkowego do zabawy i smakołyk, kiedy opuszczasz dom! Dzięki tym narzędziom jesteś gotowy, aby nauczyć szczeniaka samotności w domu. Najważniejsze punkty do zapamiętania to włączenie treningu, powtarzalność i powolne dostosowywanie szczeniaka do tego, jak wychodzisz na pewien czas. Teraz jest świetny czas, aby zrobić to w domu, zanim będziesz musiał wrócić do pracy, szkoły lub gdziekolwiek się znajdziesz każdego dnia. Pomoże ci to zapobiec potencjalnemu lękowi separacyjnemu u szczeniaka, a w końcu, gdy zostanie wyszkolony i będzie gotowy, jego samotny pobyt w domu nie będzie niczym stresującym a chwilą oddechu.